Albyn School Logo

Albyn School

Return To Menu

Staff List

Headmaster and Senior Management Team

Headmaster – Dr Ian Long AKC BA (Hons) MA PhD PGCE FRGS FRSA

Bursar – Mrs Lesley Forrest LLB (Hons) CA

Deputy Head (Examinations Officer) – Mr Andy Ward BSc (Hons) PGCE

Deputy Head – Mr David Starbuck MA (Hons) PGCE

Head of Lower School (Dep. Child Protection Coordinator & Named Person) –  Mr Nathan Davies MA (Hons) PGCE

Deputy Head of Lower School – Miss Zibby Brown BEd (Hons)

Assistant Head (Dep. Child Protection Coordinator & Named Person) – Mr John Blunsdon BSc (Hons) PGCE

Assistant Head (Child Protection Coordinator & Named Person) – Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS

Head of Admissions, Marketing and Development – Mrs Francesca Milne-McKelvie BA (Hons)

Human Resources Manager – Mrs Susan Allan
 
Heads of Clan
Head of Clan Douglas – Mr Colin Currie MA (Hons) PGCE
Head of Clan Forbes – Miss Carly Blair BSc PGDE
Head of Clan Gordon – Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS
Head of Clan Stuart – Mr John Blunsdon BSc (Hons) PGCE
 
Other Senior Pastoral Staff
Head of Guidance and Pupil Support – Mrs Kate Tannock Dip HE Cert Ed, PGC
Head of Sixth Form & Head of Careers – Mrs Susan Prentice BSc (Hons) PGCE
Lower School Senior Teacher – Miss Zibby Brown BEd (Hons)
Boarding House Parent – Miss Nadine Forsyth SVQ MA (Hons) PGDE
 
Nursery Managers
Pre-School Manager (Dep. Child Protection Coordinator) – Mrs Emma MacDonald HNC NVQ Level 4
Ante Pre-School Manager – Mrs Kayleigh Taylor NVQ Level 4
Ante Pre-School Manager (Interim) – Miss Susan Paterson SVQ Level 3
Toddler Unit Manager – Miss Pam Edmonstone NVQ Level 4
Pre-School Supervisor – Mrs Deborah Akturk NVQ Level 3
Ante Pre-School Supervisor – Miss Iona Macleod SVQ Level 3
Deputy Toddler Unit Manager – Miss Amanda Cruickshank SVQ Level 3

Bursary Staff
Bursar – Mrs Lesley Forrest LLB (Hons) CA
Assistant to Bursar – Miss Eileen Grant
Assistant to Bursar – Miss Kay Smith DSRT
Accounts Assistant – Miss Alison Smith

Admissions, Marketing and Development Departments
Head of Admissions, Marketing and Development – Mrs Francesca Milne-McKelvie BA (Hons)
Executive Admissions Assistant – Miss Jemma Webster
Admissions Assistant – Miss Kate Douglas BA (Hons)
PA to Head of Admissions, Marketing and Development – Miss Jennifer Hughes MA (Hons)

 
Upper School Teaching Staff *Denotes Head of Department
 

Art & Design
*Mr Tony Regan BA (Hons) PGCE
Miss Sinead Quinn BA (Hons) PDADE
Ms Jane Jensen BA (Hons) (Art Technician)

Biology
*Dr Fergus Massey BSc (Hons) PhD PGCE
Mrs Claire Hughes BSc (Hons) PGDE
Mr Andy Ward BSc (Hons) PGCE
Mrs Elaine Johnston BSc PGCE PGCG

Business Studies
*Mrs Wendy Jessamine BA (Hons) PGCE(S) PG (Dip) MEd MSc
Miss Mae McDougall MA (Hons) PCGE DipBus

Chemistry
*Mrs Catherine Imlah BSc (Hons) PGDE
Mrs Mairi Pedrog BSc (Hons) PGCE
Mr Andrew Martin BSc (Hons) PGDE

Classics
*Dr Allan Girdwood MA (Hons) DPhil PGCE
Mrs Gwyneth Long BA (Hons) MA PGCE

Computer Science
*Mr David MacDonald BSc (Hons) PGDE
Mrs Jennifer Butler BSc (Hons) PGCE

Design and Technology
*Mr Alan Thompson BEng (Hons) PGCE

Drama
*Ms Jane Williams MA (Hons) PGCE

English
*Mrs Louise Webster MA (Hons) PGCE
Miss Susan Cowie MA (Hons) PGDE
Mr Scott Howden MA (Hons) PGDE
Miss Julie Richardson BA (Hons) LLB PGCE
Ms Jane Williams MA (Hons) PGCE

Geography
*Mrs Karen Webb BSc (Hons) MSc PGCE
Mr John Blunsdon BSc (Hons) Human Geography PGCE

History
*Mrs Barbara Archibald MA (Hons) PGCE
Mrs Eileen Heywood MA (Hons) PGCE

Mathematics
*Miss Carly Blair BSc PGDE
Mr Edward Aldred-Dow BEng (Hons) PGDE
Mrs Alina Czuchnicka BA MSc QTS
Mrs Susan Prentice BSc (Hons) PGCE
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE
Mr Peter Williams BSc (Hons) PGDE

Modern Languages
*Miss Amy Cowan BA (Hons) MSt PGCE
Ms Nuria Carballal Lic. CAP
Mrs Alison Cook MA (Hons) PGCE
Ms Kerry Joss MA (Hons) PGCE
Mrs Maria Rodriquez BA (Hons) PGCE
Mrs Susan Walker MA (Hons) PGCE
Mrs Shimei Wang BA MA DPSI

Modern Studies
*Mr Colin Currie MA (Hons) PGCE
Mrs Becky Milne MA (Hons) PGCE

Music
*Mr Owen Somerville BEd Mus (Hons)
Ms Karen Addison DipMus
Mrs Shirley Magill BMus (Hons) PGCE
Mrs Sarah Neil AGSM

Personal and Social Education
*Mrs Kate L Tannock Dip HE (Food & Nutrition) Cert Ed PGC Guidance and Pupil Support

Physical Education
*Mr Murray McCulloch BA(Hons)
Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS
Miss C-J Innes BSc (Hons)
Mrs Morag Kelman BSc (Hons) MSc PGDE
Mr Jimmy Lamont BEd (Hons) Physical Education
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE
Mr Ranald Wilkie BEd (Hons)
Miss Jennifer Wright BA (Hons) PGDE

Physics
*Miss Mellany Hudson BSc (Hons) MSc and PGCE
Mr Lachlan Blancke BSc (Hons) PGDE
Dr Bina Mistry MMath Part3 Mathematical Tripos PhD QTS
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE

Religious Moral & Philosophical Studies
*Mrs Patricia Findlay BA PGCE
Mr David Starbuck MA (Hons) PGCE

Lower School Teaching Staff

Lower 1α     Miss Fiona Walker MSc PGDE Lower 1β Miss Ailey Burns BEd (Hons)
Lower 2α     Mrs Rebecca Shand BSc (Hons) PGCE/Miss Keira Mackay BEd (Hons) Lower 2β Miss Caireen MacDonald BA (Hons) PGCE PGDE/Mrs Louise Wilkie BA (Hons) PGCE
Lower 3α     Mrs Fiona May DipEd Lower 3β Ms Agnes Wappler BSc (Hons) PGCE
Lower 4α     Mrs Sandra Wisely BEd Lower 4β Mrs Helen Roulson BEd TESOL Cert.
Lower 5α     Miss Laura Sinclair BA (Hons) PGDE LTCL Lower 5β Mr Nathan Davies MA (Hons) PGCE & Miss Zibby Brown BEd (Hons)
Lower 6α     Mr Neale Davidson MA (Hons) PGDE Lower 6β Miss Nadine Forsyth SVQ MA(Hons) PGDE &Mrs Sophie Lindsay BEd
Lower 7α     Mrs Lynne McHattie MA (Hons) PGDE Lower 7β Ms Gail Ross BA PGCE
Lower 7γ     Mr Peter Macklin BEd (Hons)

 

Support for Learning Staff
Lower School
Mrs Kate Watson Dip Dom. Science STC PGCIE
Miss Keira Mackay BEd (Hons)

Upper School
Mrs Deirdre Webster BSc (Hons) PGCE PGC

Other Staff
After School Club Manager – Miss Emma Stewart HNC
Laboratory Technician – Mrs Anna McWade BSc School
Librarian – Mrs Helen Macpherson MA Dip Lib
School Nurse – Sister Maggs Simpson RG

Playground & Classroom Assistants

Mrs Lesley Coumans MA (Hons) BSc
Mrs Kirsty Stevenson BA
Miss Pam Gordon
Ms Cora Kearney- Breddels NVQ Level 3
Miss Lindsay Smith BA (Hons)+

#After School Club Supervisor
+ Resident Boarding House Assistant

Administrative Staff 
Senior Administrator – Miss Georgia Ross BA (Hons)
Lower School Secretary – Miss Rachel Gallacher
Upper School Secretary- Miss Amy Louise Park

ICT Department
Systems Manager – *Mr Kevin Rennie
IT Assistant – Mr Kevin Young HND
IT Assistant – Mr Martin Skinner BA (Hons)

Estates Department
Estates Officer – *Mr Dave Nelson BA (Hons)
Handyman – Mr Hamish Dow
Caretaker – Mr Adam Gray
Caretaker – Mr Robert Cuthill
Groundsman (Milltimber)- Mr Ron Gill
Car Parking Controller & School Patrol – Mr John Cowell
Car Parking Controller & School Patrol – Mr Robert Davidson

Staff List

Headmaster and Senior Management Team

Headmaster – Dr Ian Long AKC BA (Hons) MA PhD PGCE FRGS FRSA

Bursar – Mrs Lesley Forrest LLB (Hons) CA

Deputy Head (Examinations Officer) – Mr Andy Ward BSc (Hons) PGCE

Deputy Head – Mr David Starbuck MA (Hons) PGCE

Head of Lower School (Dep. Child Protection Coordinator & Named Person) –  Mr Nathan Davies MA (Hons) PGCE

Deputy Head of Lower School – Miss Zibby Brown BEd (Hons)

Assistant Head (Dep. Child Protection Coordinator & Named Person) – Mr John Blunsdon BSc (Hons) PGCE

Assistant Head (Child Protection Coordinator & Named Person) – Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS

Head of Admissions, Marketing and Development – Mrs Francesca Milne-McKelvie BA (Hons)

Human Resources Manager – Mrs Susan Allan
 
Heads of Clan
Head of Clan Douglas – Mr Colin Currie MA (Hons) PGCE
Head of Clan Forbes – Miss Carly Blair BSc PGDE
Head of Clan Gordon – Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS
Head of Clan Stuart – Mr John Blunsdon BSc (Hons) PGCE
 
Other Senior Pastoral Staff
Head of Guidance and Pupil Support – Mrs Kate Tannock Dip HE Cert Ed, PGC
Head of Sixth Form & Head of Careers – Mrs Susan Prentice BSc (Hons) PGCE
Lower School Senior Teacher – Miss Zibby Brown BEd (Hons)
Boarding House Parent – Miss Nadine Forsyth SVQ MA (Hons) PGDE
 
Nursery Managers
Pre-School Manager (Dep. Child Protection Coordinator) – Mrs Emma MacDonald HNC NVQ Level 4
Ante Pre-School Manager – Mrs Kayleigh Taylor NVQ Level 4
Ante Pre-School Manager (Interim) – Miss Susan Paterson SVQ Level 3
Toddler Unit Manager – Miss Pam Edmonstone NVQ Level 4
Pre-School Supervisor – Mrs Deborah Akturk NVQ Level 3
Ante Pre-School Supervisor – Miss Iona Macleod SVQ Level 3
Deputy Toddler Unit Manager – Miss Amanda Cruickshank SVQ Level 3

Bursary Staff
Bursar – Mrs Lesley Forrest LLB (Hons) CA
Assistant to Bursar – Miss Eileen Grant
Assistant to Bursar – Miss Kay Smith DSRT
Accounts Assistant – Miss Alison Smith

Admissions, Marketing and Development Departments
Head of Admissions, Marketing and Development – Mrs Francesca Milne-McKelvie BA (Hons)
Executive Admissions Assistant – Miss Jemma Webster
Admissions Assistant – Miss Kate Douglas BA (Hons)
PA to Head of Admissions, Marketing and Development – Miss Jennifer Hughes MA (Hons)

 
Upper School Teaching Staff *Denotes Head of Department
 

Art & Design
*Mr Tony Regan BA (Hons) PGCE
Miss Sinead Quinn BA (Hons) PDADE
Ms Jane Jensen BA (Hons) (Art Technician)

Biology
*Dr Fergus Massey BSc (Hons) PhD PGCE
Mrs Claire Hughes BSc (Hons) PGDE
Mr Andy Ward BSc (Hons) PGCE
Mrs Elaine Johnston BSc PGCE PGCG

Business Studies
*Mrs Wendy Jessamine BA (Hons) PGCE(S) PG (Dip) MEd MSc
Miss Mae McDougall MA (Hons) PCGE DipBus

Chemistry
*Mrs Catherine Imlah BSc (Hons) PGDE
Mrs Mairi Pedrog BSc (Hons) PGCE
Mr Andrew Martin BSc (Hons) PGDE

Classics
*Dr Allan Girdwood MA (Hons) DPhil PGCE
Mrs Gwyneth Long BA (Hons) MA PGCE

Computer Science
*Mr David MacDonald BSc (Hons) PGDE
Mrs Jennifer Butler BSc (Hons) PGCE

Design and Technology
*Mr Alan Thompson BEng (Hons) PGCE

Drama
*Ms Jane Williams MA (Hons) PGCE

English
*Mrs Louise Webster MA (Hons) PGCE
Miss Susan Cowie MA (Hons) PGDE
Mr Scott Howden MA (Hons) PGDE
Miss Julie Richardson BA (Hons) LLB PGCE
Ms Jane Williams MA (Hons) PGCE

Geography
*Mrs Karen Webb BSc (Hons) MSc PGCE
Mr John Blunsdon BSc (Hons) Human Geography PGCE

History
*Mrs Barbara Archibald MA (Hons) PGCE
Mrs Eileen Heywood MA (Hons) PGCE

Mathematics
*Miss Carly Blair BSc PGDE
Mr Edward Aldred-Dow BEng (Hons) PGDE
Mrs Alina Czuchnicka BA MSc QTS
Mrs Susan Prentice BSc (Hons) PGCE
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE
Mr Peter Williams BSc (Hons) PGDE

Modern Languages
*Miss Amy Cowan BA (Hons) MSt PGCE
Ms Nuria Carballal Lic. CAP
Mrs Alison Cook MA (Hons) PGCE
Ms Kerry Joss MA (Hons) PGCE
Mrs Maria Rodriquez BA (Hons) PGCE
Mrs Susan Walker MA (Hons) PGCE
Mrs Shimei Wang BA MA DPSI

Modern Studies
*Mr Colin Currie MA (Hons) PGCE
Mrs Becky Milne MA (Hons) PGCE

Music
*Mr Owen Somerville BEd Mus (Hons)
Ms Karen Addison DipMus
Mrs Shirley Magill BMus (Hons) PGCE
Mrs Sarah Neil AGSM

Personal and Social Education
*Mrs Kate L Tannock Dip HE (Food & Nutrition) Cert Ed PGC Guidance and Pupil Support

Physical Education
*Mr Murray McCulloch BA(Hons)
Mrs Nichola Crawford BA/BSc (Hons) QTS
Miss C-J Innes BSc (Hons)
Mrs Morag Kelman BSc (Hons) MSc PGDE
Mr Jimmy Lamont BEd (Hons) Physical Education
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE
Mr Ranald Wilkie BEd (Hons)
Miss Jennifer Wright BA (Hons) PGDE

Physics
*Miss Mellany Hudson BSc (Hons) MSc and PGCE
Mr Lachlan Blancke BSc (Hons) PGDE
Dr Bina Mistry MMath Part3 Mathematical Tripos PhD QTS
Ms Kim Thomas BSc (Hons) PGCE

Religious Moral & Philosophical Studies
*Mrs Patricia Findlay BA PGCE
Mr David Starbuck MA (Hons) PGCE

Lower School Teaching Staff

Lower 1α     Miss Fiona Walker MSc PGDE Lower 1β Miss Ailey Burns BEd (Hons)
Lower 2α     Mrs Rebecca Shand BSc (Hons) PGCE/Miss Keira Mackay BEd (Hons) Lower 2β Miss Caireen MacDonald BA (Hons) PGCE PGDE/Mrs Louise Wilkie BA (Hons) PGCE
Lower 3α     Mrs Fiona May DipEd Lower 3β Ms Agnes Wappler BSc (Hons) PGCE
Lower 4α     Mrs Sandra Wisely BEd Lower 4β Mrs Helen Roulson BEd TESOL Cert.
Lower 5α     Miss Laura Sinclair BA (Hons) PGDE LTCL Lower 5β Mr Nathan Davies MA (Hons) PGCE & Miss Zibby Brown BEd (Hons)
Lower 6α     Mr Neale Davidson MA (Hons) PGDE Lower 6β Miss Nadine Forsyth SVQ MA(Hons) PGDE &Mrs Sophie Lindsay BEd
Lower 7α     Mrs Lynne McHattie MA (Hons) PGDE Lower 7β Ms Gail Ross BA PGCE
Lower 7γ     Mr Peter Macklin BEd (Hons)

 

Support for Learning Staff
Lower School
Mrs Kate Watson Dip Dom. Science STC PGCIE
Miss Keira Mackay BEd (Hons)

Upper School
Mrs Deirdre Webster BSc (Hons) PGCE PGC

Other Staff
After School Club Manager – Miss Emma Stewart HNC
Laboratory Technician – Mrs Anna McWade BSc School
Librarian – Mrs Helen Macpherson MA Dip Lib
School Nurse – Sister Maggs Simpson RG

Playground & Classroom Assistants

Mrs Lesley Coumans MA (Hons) BSc
Mrs Kirsty Stevenson BA
Miss Pam Gordon
Ms Cora Kearney- Breddels NVQ Level 3
Miss Lindsay Smith BA (Hons)+

#After School Club Supervisor
+ Resident Boarding House Assistant

Administrative Staff 
Senior Administrator – Miss Georgia Ross BA (Hons)
Lower School Secretary – Miss Rachel Gallacher
Upper School Secretary- Miss Amy Louise Park

ICT Department
Systems Manager – *Mr Kevin Rennie
IT Assistant – Mr Kevin Young HND
IT Assistant – Mr Martin Skinner BA (Hons)

Estates Department
Estates Officer – *Mr Dave Nelson BA (Hons)
Handyman – Mr Hamish Dow
Caretaker – Mr Adam Gray
Caretaker – Mr Robert Cuthill
Groundsman (Milltimber)- Mr Ron Gill
Car Parking Controller & School Patrol – Mr John Cowell
Car Parking Controller & School Patrol – Mr Robert Davidson

Where Albyn will take you...

The School Prospectus and Magazine provide a fantastic insight into life at Albyn.

Admissions

A school unique in its traditions and heritage

Admissions